Etapy odpieluchowania

Wprowadzenie nocnika

Przedstaw swojemu dziecku nocnik i przeczytaj historie lub bajeczki o używaniu nocnika przed rozpoczęciem nauki. Zachęć dziecko do siedzenia na nocniku, gdy pójdziecie do łazienki przed kąpielą lub przed ubieraniem się. Nie musi się w tym momencie załatwiać, wystarczy,że przyzwyczai się do siedzenia. A może akurat mu się zachce! Nie należy zmuszać dziecka do siedzenia na nocniku przez dłużej niż 5 minut. Dłuższy czas wywoła bunt, a dziecko przestanie kojarzyć nocnik z sikaniem/robieniem kupy.

  Załatwianie się

Gdy Twoje dziecko przyzwyczai się do nocnika, upewnij się, że regularnie siada na nim w ciągu dnia i pamiętaj, by bardzo mocno chwalić je, kiedy załatwi się na nocniku. Jeśli wypróżnia się o stałej porze dnia, zadbaj, by siedziało wtedy na nocniku

  Pieluchomajtki i nagrody

Twój maluch jest gotowy na pieluchomajtki. Wybierz wzór, który zawiera jego ulubione motywy, np. dinozaury, pociągi czy zwierzęta. Dzięki temu będzie podekscytowane noszeniem pieluchy wielorazowej. Wyjaśnij, że duże dzieci załatwiają się do nocnika i dlatego mogą nosić duże pieluchy. To dobry czas na rozpoczęcie korzystania z karty nagród i zachęcanie dziecka do korzystania z nocnika.

  Odpieluchowanie w trasie

Przyzwyczajaj dziecko w domu, aż do chwili, kiedy będzie regularnie korzystało z nocnika. Kiedy będziecie gotowi, możecie wyruszyć na wyprawę. Umieść w aucie matę ochronną, zabierz nocnik podróżny i ubranka na przebranie. Regularnie pytaj dziecko, czy chce się załatwić, ponieważ w czasie podróży może być rozkojarzone i nie poprosić o nocnik.

  Sucho przez całą noc

Część dzieci przestaje moczyć się w nocy, kiedy tylko rozpoczną naukę korzystania z nocnika. Używanie pieluszek na noc oraz podgumowanego prześcieradła pomoże, jeśli maluch nie pozostaje suchy całą noc. Niektóre pieluchomajtki mają specjalne obrazki, które znikają jeśli pelucha jest mokra, co pomaga motywować i nagradzać dziecko

  Zmiana na toaletę

Gdy Twoje dziecko z łatwością korzysta z nocnika, możesz rozpocząć przechodzenie na toaletę. Nakładka na sedes ułatwia sprawę, ponieważ dziecko czuje się pewniej z mniejszym siedzeniem i uchwytami ułatwiającymi utrzymanie równowagi. Przyda się również stołek, który ułatwi dosięganie do toalety. Miej cierpliwość, pochwalaj i zachęcaj – karta nagród może być teraz bardzo przydatna. Stołek jest również niezbędny, aby dziecko mogło oprzeć nogi podczas wypróżniania – gdy stopy wiszą w powietrzu, dużo trudniej się załatwić!


Zobacz też:

Odpieluchowanie chłopców a dziewczynek

Niezbędnik odpieluchowania

Pozytywne motywowanie w czasie odpieluchowania